Girls District Picks

IGCA ALL-DISTRICT TEAMS 2020-2021

Class 1A

Northeast

Hali Anderson St. Ansgar

Anabel Blount Prince of Peace

Lauren Donlea East Buchanan

Ali Hoffert Turkey Valley

Reagan Mudderman Kee

Morgan Nachazel Springville

Sara Reid Central City

Delaney Scherf Central Elkader

Gracie Urbatsch St. Ansgar

Lauren Wilson Springville

Coach of the Year: Scott Cakerice, St. Ansgar

Northwest

McKenzie Goodwin Kingsley-Pierson

Emily Drechman MMCRU

Ella Larsen Newell-Fonda

Danika Demers Storm Lake St.Marys

Bailey Sievers Newell Fonda

Addy Johnson Westwood

Macy Sievers Newell-Fonda

Camrin Baird Woodbury Central

Natalie Nielsen Akron-Westfield

Ellie Hibrands MMCRU

Taylor Harpenau MMCRU

Coach of the Year: Dick Jungers, Newell-Fonda

North Central

Cheyenne Behrens Clarksville

Audi Crooks Bishop Garrigan

Kealan Curley Newman Catholic

Allison Engle BCLUW

O’Malley Fair Riceville

Alyssa Hames AGWSR

Molly Joyce Bishop Garrigan

Sydney Lane Grandview Christian

Kaylyn Meyers Bishop Garrigan

Chloe Walters BCLUW

Coach of the Year: Brandon Schwab, Bishop Garrigan

Southeast

Elise Boulton Montezuma

Bradie Buffington Winfield Mt. Union Reagan Franzen Collins-Maxwell Cally Gibbs Lynnville-Sully Layla Hargis North Mahaska Dylan Holland Montezuma

Reagan McFarland Lynnville-Sully Farrah Nelson Winfield-Mt. Union Addie Schilling North Mahaska Kaylee Weber Sigourney

Coach of the Year: Mitch Wachs, Winfield-Mt. Union

South

Josie Hartman Southeast Warren Marleigh Johnson Stanton

Emily Jones Wayne

Abby Martin Lamoni

Cassidy Nelson Lenox

Alivia Ruble Southeast Warren Jenna Stephens Stanton

T J Stoaks Lenox

Izzy Weldon Fremont-Mills Skylar Whatsabaugh Mormon Trail

Coach of the Year: Jesse Cox, Lenox

West Central

Jaci Christensen Audubon

Macy Emgarten Exira-EHK

Quinn Grubbs Exira-EHK

Aleah Hermensen Audubon

Danielle Hoyle Paton-Churdan Ali Petry St. Albert

Mollie Rasmussen Exira-EHK

Jadeyn Smith Ar-We-Va

Eva Steffensen CAM

Emily Thompson Logan-Magnolia Gretchen Wallace Glidden-Ralston

Coach of the Year: Tom Petersen, Exira-EHK

Class 2A

Northeast

Morgan Brandt Sumner-Fredericksburg Jessica Carolan Hudson

Sophia Hoffmann Dike-New Hartford Reese Johnson Denver

Ellary Knock Dike-New Hartford Emma Martinek West Fork

Addison McMurray Belmond-Klemme Riley Moreland MFL-MarMac Payton Petersen Dike-New Hartford Lainy Thoren Grundy Center Amanda Treptow Jesup

Ali Vesely Columbus Catholic Coach of the Year: Bruce Dall, Dike-New Hartford

Northwest

Riley Batta South Central Calhoun Madison Brouwer Sibley-Ocheyedan Hannah Dau South O’Brien Akaysa Duitscher Pocahontas Area Abby Heemstra Rock Valley Hayden Heimensen Central Lyon Taylor Krager Sioux Central Rachel Leerar West Hancock Mallory McCall West Monona Marissa Pottebaum Boyden Hull Abbie Schany Emmetsburg Lexie VanKekerix Rock Valley

Coach of the Year: Heather Grafing, Central Lyon

Southeast

Kennedy Arnes Dyersville Beckman Kelsey Drake Wilton

Ally Hoffman Cascade

Ella Imler Maquoketa Valley Sasha Koenig West Branch Isabel Manning Van Buren

Hallie Mohr Mediapolis

Teresa Paulsen Bellevue

Kylee Sanders Louisa-Muscatine Taya Tucker Maquoketa Valley Ellie Ware North Linn

Emerson Whittenbaugh Maquoketa Valley Taya Young West Branch

Coach of the Year: Scot Moenck, Maquoketa Valley

Southwest

Alexa Ahrenholtz IKM-Manning Lindsey Davis Nodaway Valley Claire Denning AHSTW

Maddax DeVault Nodaway Valley Madelyn Jaeger West Central Valley Kailey Jones AHSTW

Kendra Kuck Underwood Lexi Shike Nodaway Valley Maddie Stewart Mt. Ayr

Clara Teigland Treynor

Allison Van Gorp Pella Christian Zoie Vaught Van Meter

Coach of the Year: Brain Eisbach, Nodaway Valley

Class 3A

Northeast

Ellie Bobinet Osage

Ryley Goebel Center Point-Urbana Kayla Griffith Vinton-Shellsburg Gabby Guilford Monticello

Annika Headington Waukon

Lucy Howes-Vonstein Vinton-Shellsburg Dani Johnson Osage

Raven Kinnetz Clarion

Abby Reichter North Fayette Margaret Wacker Waukon

Jenny Wibholm Iowa Falls

Coach of the Year: Rich Haisman, Vinton-Shellsburg

Northwest

Jaiden Ainley Clear Lake

Payton Beckman Panorama

Kendal Clark Humboldt

Brooklyn Meyer West Lyon

JaMae Nichols Cherokee

Jayden Nitchels Estherville Lincoln Central Alexis Pingel Cherokee Washington Gracie Schoonhoven Unity Christian Janie Schoonhoven Unity Christian Teagan Slaughter Cherokee Washington

Coach of the Year: Ryan Brasser, West Lyon

Southeast

Macy Daufeldt West Liberty Finley Hall West Liberty Callie Levin Solon

Sydney Marlow West Burlington Claire Mathews Centerville

Mya Mershman Central Lee

Ava Schubert Assumption

Mickey Stephens Centerville

Charlotte Wetjen Williamsburg Maggie Wilkins Knoxville

Coach of the Year: Jamie Smith, Solon

Southwest

Lilli Baird PCM

Reagan Barkema Roland-Story Avery Hall Chariton

Cate Mayhall Kuemper Catholic

Kenly Meis Bishop Heelan Sydney Mosinski Nevada

Moriah Prewitt Des Moines Christian Haley Rasmussen Atlantic

Katy Reyerson West Marshall Ava Wolf Shenandoah

Coach of the Year: Justin Morton, Roland-Story

Class 4A

Central

MaKayla Boatman North Polk

Emma Bulman Gilbert

Emma Dighton Boone

Ava Hawthorne Gilbert

Molly Ihle Ballard

Katelyn Lappe Bondurant-Farrar

Brooke Loewe Ballard

Emma Miner Dallas Center-Grimes Bren Moritz Norwalk

Lucy Schaffer North Polk

Coach of the Year: Kelly Anderson, Ballard

Northeast

Emma Donovan Dubuque Wahlert Abbie Draper Waverly-Shell Rock Bryar Duwe Decorah

Carson Koerperich Western Dubuque Reggi Spots Mason City

Sadie Struchen Marion

Lexi Turner Xavier

Jenna Twedt Benton Community Ella Van Weelden Marion

Jada Williams Mason City

Coach of the Year: Greg Bodensteiner, Waverly-Shell Rock

Southeast

Calia Clubb Clear Creek-Amana Ashley Fountain North Scott

Andrea Lopreato Mount Pleasant

Meredith McKnight Grinnell

Allison Meadows Central DeWitt

Madison Naig Pella

Malerie Ross Fort Madison

Ivey Schmidt Grinnell

Taylor Veach Central DeWitt

Abby Wolter Keokuk

Coach of the Year: Tony Sargent, Fort Madison

West

Paige Andersen Denison-Schleswig Madison Camden Glenwood

Jocelyn Cheek Harlan

Sam Dunphy Creston

Kelsey Fields Creston

Jenna Hopp Glenwood Hannah Neemann Denison-Schleswig Allison Piercy Spencer

Elle Scarborough Glenwood Jena Young Winterset

Coach of the Year: Brian Rasmussen, Glenwood

Class 5A

East

Anaya Barney Cedar Falls

Sophia Barrett Cedar Rapids Kennedy Olivia Baxter Dubuque Senior

Kelsey Joens Iowa City High

Audrey Koch Iowa City West

Zoe Long Muscatine

Audriauna Mayfield Davenport Central

Sydney Mitvalsky Cedar Rapids Washington Halli Poock Waterloo West

Kiliyah Sain Cedar Rapids Kennedy Bella Sims Davenport North

Emma Slings Cedar Rapids Jefferson Hannah Stuelke Cedar Rapids Washington Matayia Tellis Iowa City West

Halle Vice Pleasant Valley

Sahara Williams Waterloo West

Coaches of the Year: Chris James, Cedar Rapids Washington Coaches of the Year: Gregg Groen, Cedar Falls

West

Reagan Bartholomew Waukee

Lexi Boles Dowling

Kendall Clatt Indianola

Brooklin Dailey Southeast Polk

Katie Dinnebier Waukee

Anna Gossling Johnston

Jada Gyamfi Johnston

Ashley Iiams Ames

Arianna Jackson Des Moines Roosevelt Abby Johnson Ankeny

Peyton Kelderman Waukee

Grace Larkins Southeast Polk

Maggie Phipps Ankeny Centennial

Meredith Rieker Valley

Jillian Shanks Council Bluffs Lincoln Aili Tanke Johnston

Caroline Waite Ames

Coach of the Year: Chad Jilek, Johnston

192 views

KCTN FM 100.1

P.O. BOX 990

ELKADER, IOWA 52043

563-245-1400

563-245-1402 (fax)